אגרילנד

רכישת קרקע חקלאית - כל ההצעות וכל המידע הרלוונטי למשקיע הישראלי

השקעה בקרקע חקלאית - תחזית לשנת 2016

בחינת אפשרויות ההשקעה בישראל כיום מעלה כי נכון לעת זו אפיקי ההשקעה השמרנים והמסורתיים: שוק ההון, פקדונות בנקאיים וכו' אינם מספקים יחס משתלם בין רמת הסיכון ובין פוטנציאל התשואה. מצב עניינים זה המתקיים במשק הישראלי כבר מספר שנים, הוא אחד הסיבות המרכזיות לעלייה בהיקף ההון המושקע ברכישת קרקעות חקלאיות. על סמך שיקלולים כלל הנתונים והתחזיות אנו צופיo כי מגמה זו תימשך גם לאורך שנת 2016 וכי גם בה השקעה בנדל"ן חקלאי תהווה אפיק כדאי למשקיעים המסוגלים להמתין למימוש בטווח הארוך ומחזיקים בהון הנדרש להשקעה בתחום זה.

היקף הפעילות

מה צפוי לנו ב-2016? אפשר להניח שגם ב-2016 משקיעים ישראלים רבים עדיין יחפשו השקעות פוטנציאליות מחוץ לשוק ההון (לפחות זה הישראלי) וכי תחום הנדל"ן עדיין יהווה אופציה מובילה, מהסיבות הבאות:  א- התחזית המקובלת אינה צפויה עלייה דרמטית (אם בכלל תהיה עלייה שכזו) בריבית הבנקאית, הווה אומר הריבית שיציעו הבנקים לחוסכים תהיה נמוכה עד זניחה, במיוחד שהדבר נוגע לחוסכים בסכומים קטנים ממליון ש"ח. ב- הירידה המתמשכת בהיקף הפעילות בבורסה ת"א צפויה להימשך, על פי רוב ההערכות, ג- חשש הולך וגובר ממיתון במשק. ד- מאמצי המדינה להוביל להורדת מחירי הדירות ככל הנראה לא יניבו פרי משמעותי, ובמקרה הטוב תרשם האטה או עצירה של רמת המחירים.

הפועל היוצא של תחזיות אלו הוא כי תחום הנדל"ן ככל הנראה עדיין יהווה אפיק השקעה אטרקטיבי למשקיעים ובמקביל כי סף הכניסה להשקעה בנדל"ן בדמות נכס קיים יעמוד על כמה מאות אלפי ש"ח במקרה הטוב. עבור משקיעים המחזיקים בהון קטן יותר ומעוניינים להשקיע בתחום הנדל"ן האתגר המשמעותי יהיה איתור השקעות נדל"ן נגישות מחד ובעלות פוטנציאל לתשואה מנגד. דוגמה להשקעה שכזו היא ההשקעה שביצעו מספר לא מבוטל של משקיעים בנכסי נדל"ן בשנים האחרונות באיזור עיר הבה"דים בנגב, איזור בו נרשמה עליית מחירים מואצת עקב מימוש תוכנית העברת בסיסי צה"ל לנגב. דוגמה נוספת היא אותם משקיעים אשר רכשו חלקות קרקע חקלאית בחוף הים בהרצליה, איזור אשר זכה לכינוי "חוף התכלת" התקדמות בהליכי התכנון עבור החלקות באיזור זה הביאה לקפיצת ערך ניכרת בשווי הקרקעות באיזור ומשקיעים אשר מימוש את השקעתם זכו לתשואה יפה בהחלט.

מיסוי ובירוקרטיה

במסגרת תוכניות המדינה להגדלת מספר יחידות הדיור הנבנות בישראל נהגו מספר מהלכים לקיצור הליכי התכנון (וד"ל, כדוגמא מובילה לכך). מהלכים אלו, כך על פי המוצהר, היו אמורים להוביל גם לזירוז תהליכי הפשרה של קרקעות חקלאיות וכן לשינוי מעמדן של קרקעות חקלאיות (בעיקר בשולי הערים) אשר על פי תוכניות קיימות לא היו צפויות לעבור תהליך שינוי ייעוד שכזה. נכון לסוף 2015 כל המהלכים הנ"ל לא הובילו לתוצאה המבוקשת והליכי התכנון בישראל עדיין נמשכים לאורך מספר שנים ורמת אי הוודאות לגבי תוצאתם נותרה גבוהה.

למרות ההצהרות הרבות בעניין זה, הערכה סבירה היא כי גם שנת 2016 לא תביא עימה שינוי דרמטי במצב זה. על כן מומלץ למשקיע השוקל השקעה באדמות חקלאיות לקחת בחשבון כאפשרות סבירה כי השלמת תהליך שינוי ייעוד הקרקע שרכש ובוודאי השלמת הבנייה על הקרקע (במידה ואכן הקרקע הופשרה) יכולה להתארך על פני 4-6 שנים ואף למעלה מכך. אם זאת יש לציין כי במקרים רבים גם מעבר שלב אחד בהליך התכנון עשוי להביא לקפיצת ערך ולשמש כנקודת יציאה אפשרית למימוש ההשקעה. 

בנוגע לסוגיית המיסוי, עד עתה נראה כי מהלכי המיסוי שיזמה המדינה כוונו בעיקר לירידה בהיקף הדירות הנרכשות להשקעה. על פניו לא נראה כי הטלת מיסוי נוסף על משקיעים בנדל"ן חקלאי תשרת את כוונת המדינה להגדלת היקף הבנייה והורדת מחירי הדירות. בשורה התחתונה ההערכתנו היא כי לא צפוי שינוי משמעותי בהיקף המס המוטל על משקיעי נדל"ן בתחום הקרקעות החקלאיות.

מהלך חיובי דווקא מן ההיבט הבירוקרטי הינו הטמעתו והכנסתו לתוקף בפועל של תקן 22. תקן השמאות לתחום הנדל"ן החקלאי שנוסח ואושר על ידי השמאי הממשלתי במהלך 2015, טרם נכנס לתוקף בפועל וממתין לחתימה רשמית. הערכתנו היא כי למרות העיכוב הממתמשך, במהלך 2016 יהפוך תקן 22 לתקן מחייב ויביא לשינוי מסוים באופן בו חברות נדל"ן משווקות את תוכניותהן להשקעה בקרקעות חקלאיות.

על פניו תקן 22 אמור לספק למשקיע הפוטנציאלי כלים אמינים ביותר לבחינת ההשקעה המוצעת לו. האם הכוונות הטובות אכן יביאו לשינוי באופן הצגת המידע למשקיעים? הדבר תלוי מן הסתם בנכונות השמאי הממשלתי לאכוף את התקן החדש ולפעול נגד שמאים שלא יעמדו בהוראות התקן. סקפטיות בעניין זה מומלצת למדי ועל כן, גם במידה והתקן יכנס לשימוש כדאי לבחון בקפידה ובזהירות את המידע המוצג לכם.

זמינות ונגישות

למרות המספר הלא מבוטל של מיזמים להשקעה בקרקעות חקלאיות שהושלמו בהצלחה בשנים האחרונות, מלאי הקרקעות החקלאיות בבעלות פרטית בישראל עדיין רחוק ממיצוי. סביר כי מרבית החלקות שיוצעו לרכישה לא יהיו באיזורי הביקוש הגבוהים ביותר (אזור גוש דן בעיקר) אלא באיזור השרון הצפוני, השפלה, הנגב והגליל. עובדה זו צפויה להותיר את סף הכניסה להשקעה בתחום זה באיזור ה-100 -300 אלף ש"ח וכך להותיר אותו נגיש למגוון רחב של משקיעים מן המעמד הבינוני.

 

מעוניין להשקיע בקרקע חקלאית?

לקבלת הצעות להשקעה בקרקע חקלאית

מלא את פרטיך ונציגי חברות הנדל"ן יצרו עמך קשר

לקבלת מידע על פרויקט, הקליקו על השורה הרלוונטית

כתבות נצפות

חדש באתר