אגרילנד

רכישת קרקע חקלאית - כל ההצעות וכל המידע הרלוונטי למשקיע הישראלי

סקירת פרויקט לשיווק קרקעות בחוף התכלת, הרצליה - חברת אדמה

עדכון (יוני 2016) - נכון לעת זו חברת אדמה נמצא בהליכי פירוק וחדלות פרעון ועל כן מומלץ להמתין לתוצאות הליכים אלו.

מיקום - הקרקעות המשווקות במסגרת הפרויקט נכללות במתחם תכנוני המכונה - חוף התכלת (שטח של כ-2,200 דונם), רצועת שטח בצידה הדרום-מערבי של הרצליה הנמתחת בין המרינה בהרצליה ובין מלון מנדרין וגבולת במזרח בכביש 2.  

יתרונות - חוף התכלת ממוקם באחד מאיזורי הביקוש היקרים והיוקרתיים בישראל: סמוך לחוף הים, להרצליה פיתוח ולצפון תל אביב, ניתן להניח בסבירות גבוהה כי ליחידות דיור שבינו במקום יהיה ביקוש גבוה ותמחור ברף העליון של שוק הדירות בישראל. מרבית בעלי הקרקעות במתחם חוף התכלת מאוגדים במסגרת עמותה הפועלת לקידום תהליך התכנון באיזור ואף נקטה בעבר באמצעים משפטיים על מנת לקדם תהליך זה מול גופי התכנון, מהלך שהסתיים בהצלחה וכפה על עיריית הרצליה לקדם את הליך התכנון.

עלות - 749 אלף ש"ח עבור יחידת קרקע המגולמת לזכות לדירה במתחם המתוכנן.

הערכת שווי במימוש העסקה – על פי החברה המשווקת כאשר תזכה הקרקע המשווקת למעמד תכנוני רשמי של קרקע זמינה לבנייה יעמוד ערכה של יחידת קרקע על כ-2 מיליון ש"ח.

מעמד הקרקע - קרקע חקלאית בבעלות פרטית (יש לציין כי מרבית חלקות הקרקע בחוף התכלת הינן קרקעות פרטיות, חלקן הקטן יותר הינן אדמות מדינה). הליכי התכנון לשינוי ייעודה של הקרקע מחקלאות לבנייה (למספר ייעודים: מגורים, מסחר, תיירות ותעסוקה) מתקיימים כבר שנים ארוכות כאשר בשנים האחרונות פועלים נציגי בעלי הקרקע באופן אגרסיבי יותר לקידומו. התוכנית המתייחסת למתחם חוף התכלת היא תוכנית הר-2200 אותה יזמה עיריית הרצליה. פרטי התוכנית קובעים כי בשטח המתחם יבנו כ-9,000 דירות חדשות (חלק מאלה אמורות לענות לדרישות מפרט - דיור בר השגה, בעיקר באמצעות הטלת מגבלות על גודלן), שטחי מסחר, מתקני תיירות שונים ושטחי משרדים.

תוכנית הר-2200 זכתה לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ועברה לאישורה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מחוז ת"א. הדיון בתוכנית בוועדה המחוזית עדיין מתקיים ולא נמסר מועד צפוי בו תתקבל ההחלטה. במידה ותחליט הוועדה המחוזית לאשר את התוכנית תועבר זו להפקדה - שלב בו יוכלו בעלי עניין להשמיע התנגדויות לפרטי התוכנית. בתום שלב ההפקדה תשוב התוכנית לדיון מחודש בוועדה המחוזית בליווי ההתנגדויות שנמסרו, במידה וימסרו כאלה. במידה והוועדה המחוזית תשוב ותאשר את התוכנית תעבור זו לאישורה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה וכלל הנראה גם לעיונה של ועדת המשנה העוסקת בשטחי החוף של ישראל. במידה וגם המועצה הארצית תאשר התוכנית ינתן לזו תוקף רשמי, מהלך שיאפשר לבעלי הקרקעות להגיד לגופי התכנון תוכניות בנייה מפורטות (העונות לדרישות תוכנית הר 2200) ורק לאחר אישורן של אלה תוכל הבנייה להתחיל בפועל. בהתאם לאמור לעיל קל להבין כי הבנייה במתחם חוף התכלת תתחיל במקרה האופטימי בעוד מספר שנים לכל הפחות, אם זאת יש לציין כי כל התקדמות בהליך התכנון הביאה בעבר לקפיצת ערך בשווי הקרקעות במתחם, כזו אשר אפשרה לחלק מן המשקיעים למכור את הנכס ולרשום תשואה נאה.

מן ההיבט התכנוני מספרם הרב של בעלי הקרקעות במתחם חוף התכלת עשוי ליצור קושי עבור גופי התכנון בחלוקה המחודשת של הזכויות על הקרקע (כזו הנדרשת על פי התוכנית) ובהתמודדות עם התנגדויות של בעלי קרקעות להחלטות בעניין זה. עם זאת יש לציין כי שיתוף הפעולה שהתהווה בין בעלי הקרקעות במתחם אמור לסייע בתהליך האישור התכנוני לתוכניות בנייה עתידיות, זאת במידה ובעלי הקרקעות ישכילו להגיע להסכמה בנוגע לתוכנית בנייה משותפת על עיקר המתחם. 

תוספות נכללות בעסקה - רישום זכויות המשקיע על הקרקע בטאבו, ליווי משפטי למשקיעים מטעמו של מרד עו"ד המתמחה בתחום הנדל"ן. למשקיע הפוטנציאלי מוצע מסלול מימון בנקאי לסכום של עד 50% מן ההון הנדרש לעסקה.

החברה המשווקת - חברה אדמה, חברת נדל"ן העוסקת ברכישת קרקעות חקלאיות ושיווקן למשקיעים. החברה השלימה בהצלחה מספר פרויקטים מסוג זה בפרדס חנה, הוד השרון ועוד.

 

 

 

מעוניין להשקיע בקרקע חקלאית?

לקבלת הצעות להשקעה בקרקע חקלאית

מלא את פרטיך ונציגי חברות הנדל"ן יצרו עמך קשר

לקבלת מידע על פרויקט, הקליקו על השורה הרלוונטית

כתבות נצפות

חדש באתר