אגרילנד

רכישת קרקע חקלאית - כל ההצעות וכל המידע הרלוונטי למשקיע הישראלי

קרקע חקלאית - איילת השחר

לעת עתה אין בידי מערכת אתר אגרילנד מידע על קרקע חקלאית באיזור קיבוץ איילת השחר, העומדת למכירה. אם ברצונכם להציג באתר מידע בהקשר זה, אנא פנו לעמוד - פרסמו באתר.

 

איילת השחר - על היישוב

קיבוץ הממוקם בדרום עמק חולה, בגליל העליון. הישובים הסמוכים לקיבוץ איילת השחר הם: מצפון- מושב שדה אליעזר, המושבה יסוד המעלה, קיבוץ חולתה, מדרום- המושבה משמר הירדן, קיבוץ מחניים, היישוב הקהילתי עמוקה, ממערב- מושב דלתון, מושב כרם בן זמרה, מושב עלמה, כפר ריחאניה וממזרח - קיבוץ גדות. קרקע חקלאית, קיבוץ איילת השחרברמה המוניציפלית הקיבוץ נכלל בתחום שיפוטה של המועצה האזורית הגליל העליון.

קהילת היישוב מונה כיום כ-1,650 תושבים. היישוב מוקף שטחים פתוחים וירוקים מכל עבריו, החלק הארי מאותם שטחים הוא קרקעות חקלאיות. שם הקיבוץ נקבע בהשראת פסוק מספר תהילים: "למנצח, על-איילת השחר".

נתיב התחבורה המרכזי המחבר את היישוב לסביבתו הוא כביש 90 אשר נתיביו עוברים ממערב ליישוב. מערכת החינוך בקיבוץ כוללת מסגרות חינוך והשגחה לגיל הרך ובית ספר יסודי, המשמש כבית ספר אזורי. את לימודי החט"ב והתיכון עושים ילדי הקיבוץ בבתי ספר בקיבוצים סמוכים: קיבוץ כפר בלום, קיבוץ דפנה וקיבוץ עמיר. בין מבני הציבור בקיבוץ: בריכת שחייה, סופרמרקט, ספרייה, בית עם, בית כנסת, מועדון לגימלאי, גני שעשועים, מסגרת סיעודית לקשישים ומרפאה.

בראשית שנות ה-2000 החל להתבצע בקיבוץ איילת השחר תהליך הפרטה חלקי במסגרתו הוגדר כ-"קיבוץ מתחדש". הפנייה לתהליך זה נועד לסייע לקיבוץ להתמודד עם קשיים כלכליים מתמשכים ועל כן במסגרתו עודדו חברי הקיבוץ לחפש תעסוקה ומקורות הכנסה מחוץ לפעילות המשותפת בקיבוץ, אם כשכירים מחוץ ליישוב ואם כיזמים עצמאיים. במקביל ולפחות ברמת הכוונה נעשה נסיון לשמר כמה מערכי היסוד של המודל הקיבוצי, דוגמת: מתן רשת תמיכה וערבות הדדית לחברים המתקשים בפרנסתם.

בשלהי שנות ה-2000 הוביל הקיבוץ מהלך נוסף לשיפור מצבו הכלכלי- תוכנית הרחבה קהילתית במסגרתה הוקמה שכונה בת 51 בתים, מצפון לשטח המגורים בקיבוץ. בתי השכונה שווקו למשפחות צעירות מרחבי הארץ. ביצוע תוכנית ההרחבה העלה צורך לארגון מחודש של קהילת התושבים ביישוב. במהלך רה-הארגון אוגדו חברי הקיבוץ בלבד במסגרת כלכלית משותפת חדשה - אגודה חקלאית (בדומה למתכונת המקובלת במושבים) וניהול חיי הקהילה הופקד בידי אגודה מקומית בשם "נופי אילת" שהוקמה לשם כך ואיגדה את תושבי ההרחבה ואת חברי הקיבוץ במסגרת מוניציפלית אחת. חברי האגודה המקומית בחרו ועד אגודה המופקד על ניהולו המוניציפלי היומיומי של היישוב.

האגודה החקלאית של קיבוץ איילת השחר אוחזת בנכסים ומנהלת פעילות כלכלית בכמה תחומים: חקלאות - מטעי פרי, גידולי שדה, רפתות חלב, לולי עופות, בריכות דגים, מכוורות ובית אריזה, תיירות ומתקני בילוי- שיווק טיולי ג'יפים/אופניים/קארטינג, מתקן מטווח ירי ספורטיבי מתקן "פיינטבול", מתקן קליעה בחץ וקשת ועוד. בעבר פעל בקיבוץ בית הארחה, אולם בראשית שנות ה-2000 שונה ייעודו של המבנה והוא הושכר למשרד הקליטה על מנת לשמש כמרכז קליטה לעולים מאתיופיה. בתחום הקיבוץ פועלים גם מספר עסקים קטנים אשר היו בעבר ענפי שירותים בקיבוץ: מסגריה, נגרייה, מוסך וכן הלאה.

קיבוץ איילת השחר הוא אחד הקיבוצים הוותיקים בישראל, ראשיתו בשנת 1915 או אז קיבלו 6 חלוצים ציוניים מחברת ההתיישבות הציונית פיק"א את הזכות להתיישב ולעבד את האדמה באיזור (במעמד של אריסים- סוג של חכירה). חברת פיק"א, אשר הוקמה על ידי הברון רוטשילד יזמה את המהלך על מנת לבנות תשתית להקמת מושבה על הקרקע. ב-1918 הועברו קרקעות היישוב שבדרך לידי המתיישבים, אז קבוצה בת 20 חברים. בשנת 1922 החלה בניית בתי הקבע של היישוב. לאחר דיון סוער בין המתיישבים המייסדים הוחלט כי היישוב החדש יבנה כקיבוץ ולא כמושב/מושבה.

במשך מרבית שנות קיומו התמודד קיבוץ איילת השחר עם קשיים כלכליים, הן בתקופה בה נשענו עיקר הכנסותיו של פעילות חקלאית והן בתקופות מאוחרות יותר בהן נעשו נסיונות לפעול בתחומים אחרים. ההחמרה של קשיים אלו היא זו שהובילה את הקיבוץ לבסוף לפתוח במהלכי הפרטה.

 

מפת קיבוץ איילת השחר והשטחים הסובבים אותו

מעוניין להשקיע בקרקע חקלאית?

לקבלת הצעות להשקעה בקרקע חקלאית

מלא את פרטיך ונציגי חברות הנדל"ן יצרו עמך קשר

לקבלת מידע על פרויקט, הקליקו על השורה הרלוונטית

כתבות נצפות

חדש באתר