אגרילנד

רכישת קרקע חקלאית - כל ההצעות וכל המידע הרלוונטי למשקיע הישראלי

קרקע חקלאית - כפר מרדכי

לעת עתה אין בידי מערכת אתר אגרילנד מידע על קרקע חקלאית למכירה באיזור מושב כפר מרדכי. אם ברצונכם להציג באתר מידע בהקשר זה, אנא פנו לעמוד - פרסמו באתר.

כפר מרדכי - על היישוב

מושב בדרום מישור החוף. הישובים הסמוכים לכפר מרדכי הם: מצפון- מושב בניה, מושב בית גמליאל, יבנה, מדרום - מושב עשרת, מושב מישגב דוב, ממערב - מושב שדמה, כפר אביב וממזרח - גדרה. קרקע חקלאית, כפר מרדכימבחינה מוניציפלית המושב נכלל בתחום שיפוטה של המועצה האזורית גדרות. אוכלוסיית המושב מונה כיום כ-600 תושבים. שטח היישוב עומד על כ-1,400 דונמים. המושב מוקף בשטחים פתוחים ירוקים, ברובם - קרקע חקלאית, ממערב ומצפון. שם היישוב נקבע לזכרו של מרדכי עליאש, מבכירי הממסד הציוני בא"י והדיפלומט הישראלי הראשון בבריטניה, אשר סייע בהקמת היישוב.

נתיבי התחבורה המרכזיים המחברים את המושב לסביבתו הם כביש 4101 וכביש 4102. מערכת החינוך ביישוב כוללת מסגרות חינוך והשגחה לגיל הרך בלבד. את לימודי בית הספר היסודי, חט"ב והתיכון עושים ילדי היישוב בבתי ספר הממוקמים בישובים סמוכים, דוגמת קיבוץ גבעת ברנר, ולשם כך מפעילה המועצה האזורית גדרות מערך הסעות יומי מסודר. בין מבני הציבור ביישוב: בריכת שחייה, צרכניה, מרפאה ומגרשי ספורט.

נכון לשנים האחרונות מרבית תושבי כפר אינם עוסקים בחקלאות, בוודאי לא כמקור הכנסה עיקרי, עם זאת רוב הקרקעות החקלאיות הנמצאות בתחום המושב עדיין משמשות לפעילות חקלאית בעיקר במסגרת הענפים: מטעי פירות ולולי עופות. בישוב בוצעה תוכנית הרחבה קהילתית במסגרתה שווקו 100 מגרשים למשפחות צעירות מרחבי הארץ. קהילת המושב נחלקת בין שני מעמדות כלכליים-סטטוריים: בעלי נחלות ותושבי ההרחבה. בעלי הנחלות, ברובם נמנים על משפחות מייסדי היישוב, מחזיקים בבעלות על 56 משקים חקלאיים, אשר כל אחד מהם בן מספר דונמים, ומאוגדים במסגרת אגודה חקלאית. תושבי ההרחבה אשר נקלטו ביישוב בשנים האחרונות, אינם חברים באגודה החקלאית ולרובם אין נגיעה לחקלאות.

ענייניו המוניציפליים של היישוב מנוהלים על ידי שני ועדים נבחרים: ועד מקומי וועד האגודה החקלאית. הוועד המקומי נבחר על ידי כלל התושבים ומופקד על ניהול תחומי הביטחון, התרבות, החינוך, הנוי והתברואה. ועד האגודה נבחר על ידי נציגי משפחות בעלי הנחלות (נציג אחד לכל משפחה) והוא מופקד על ניהול הנכסים המשותפים לחברי האגודה: קרקעות, ציוד חקלאי, מבנים, מתקנים (דוגמת בריכת השחייה) ומערכות תשתית. כמו כן עוסק הוועד בניהול כמה ממערכות התשתית ביישוב. עד לשנות ה-2000 התקיימה זהות בין שני הגופים וועד האגודה החקלאית כיהן גם כוועד מקומי. קליטתם של תושבי ההרחבה אשר לא השתתפו בתהליך בחירת הוועד לא שינתה מצב זה שכן חברי האגודה ביקשו לשמר בידיהם את הכוח למנוע שינוי באופי היישוב, למרות קליטתם של תושבים חדשים שאינם חקלאים וברובם אינם מכירים את אורח החיים המאפיין מושבים. בראשית שנות ה-2000 כפתה החלטת בג"ץ על מרבית המושבים בישראל ובהם כפר מרדכי להקים ועד מקומי עצמאי אשר יבחר על ידי כלל התושבים.

מושב כפר מרדכי הוקם בשנת 1950 ביוזמת המוסדות המיישבים של מדינת ישראל הצעירה. מייסדי היישוב היו קבוצת משפחות עולים מאנגליה, סקוטלנד ומדרום אפריקה אשר ביקשו להקים ישוב חדש בא"י ושלם כך הועברו לידיהם קרקעותיו של כפר ערבי בשם בשית, שתושביו נמלטו במהלך מלחמת העצמאות.

היעדר נסיונם של המתיישבים בעבודה חקלאית הקשה עליהם בגיבוש בסיס כלכלי יציב ליישוב ובנסיון להתמודד עם הקושי הוחלט ב-1959 להקים במושב בריכת שחייה כמוקד משיכה עבור תושבי הישובים הסמוכים. במהלך שנות ה-60 כבר הספיקו התושבים לרכוש נסיון והכשרה בחקלאות וכן נמצאו חקלאיים מתאימים לאיזור (בעיקר פרדסי הדרים ומטעי פירות), כך שמצבו הכלכלי של היישוב התייצב.

מעוניין להשקיע בקרקע חקלאית?

לקבלת הצעות להשקעה בקרקע חקלאית

מלא את פרטיך ונציגי חברות הנדל"ן יצרו עמך קשר

לקבלת מידע על פרויקט, הקליקו על השורה הרלוונטית

כתבות נצפות

חדש באתר